En sak som man som skåning lägger märke till här upp i Norrland är att allt sker på en och samma gång, det är så kort tid som det är ljust och varmt och då skall allt ske. Vi har sett att det vi kallar sommarblommor hemma blommar för fullt nu samtidigt som björkens löv börjar bli gula. Allt är så intensivt de här korta sommarmånaderna och sen är det slut.
Fel, hör vi en norrländsk dam utropa när vi ojar oss över de stackars norrlänningarna, det är nu allt börjar! Nu kommer jakten, svampen och hjortronen och nu kan potatisen börja växa när det börjar bli lite mörkt. Vadå, undrar vi, har ni ingen nypotatis till midsommar? Nej, varför skall vi ha nypotatis till midsommar, men till surströmmingen behöver vi nypotatis och det är premiär nu i mitten på augusti!
Jaha, och börjar älgjakten redan? Då får vi till svar ett uttryck som vi har hört mycket den senaste tiden, ”Men skärp dig!” (fast på norrländska då) det är ju Ripa och Orre nu….
Oj, vad jag älskar Norrland och folket som bor här. Här har man perspektiv på saker och ting, vad som är viktigt och vad som är oviktigt. Här slösas det inte energi på en massa och, men, alltså och därför. Här har man riktiga problem och inte några hittepå problem som vi brottas med nere i Skåne. Fast jag försöker hålla bägge fötterna på jorden och tänka att snart blir det mörkt och kallt här och det är väldigt långt till allt fast….. på vintern kan man åka skoter och skidor, då lyser snön upp och det blåser inte
I’m very pleased to uncover this web site. I want to to thank you for your time for
this particularly wonderful read!! I definitely savored
every part of it and i also have you bookmarked to look at new
information in your web site.
You’ve made some decent points there. I looked on the web for additional information about the issue
and found most people will go along with your views on this website.
Nice weblog right here! Additionally your website a lot up very fast!
What host are you the use of? Can I am getting your associate
hyperlink in your host? I want my website loaded up as quickly as
yours lol
Wow, that’s what I was looking for, what a data! existing here at this weblog, thanks admin of this web page.
You really make it appear really easy together with your presentation but
I in finding this matter to be really something which I
believe I might never understand. It kind of feels too complicated and very
wide for me. I’m taking a look forward for your subsequent publish, I will attempt
to get the dangle of it!
Wow, this post is fastidious, my sister is analyzing these things, so I am going to convey her.
I could not refrain from commenting. Perfectly written!
Informative article, totally what I needed.
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was
a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?
Fantastic blog you have here but I was wondering if you
knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?
I’d really like to be a part of community where I can get feed-back from other experienced people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know. Cheers!
I like reading through an article that can make people think.
Also, many thanks for allowing me to comment!
Hi! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got
the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Tx!
Just wanted to tell you keep up the excellent work!
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to
say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
Great blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I’m hoping tto start my own site son butt I’m a
little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform
like WordPress or go forr a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
Anyy tips? Thanks!
web page